Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Profesor pensionar incadrat la plata cu ora
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Profesor pensionar incadrat la plata cu ora

Un profesor pensionar la limită de vârstă, gradul I, încadrat la plata cu ora, gimnaziu, în anul şcolar 2011-2012 are dreptul la concediu de odihnă şi cum se calculează? Dar la indemnizaţie de dirigenţie?
Vă mulţumesc
Nu aveti dreptul la concediu de odihna, in cazul "platii cu ora". In ceea ce priveste indemnizatia de dirigentie precum si alte sporuri, acestea au fost luate in considerare in momentul in care vi s-a calculat salariul tarifar orar.
In cf. cu prevederea art.10 din ANEXA5,Legea 63/2011:
ART. 10
(1) Personalul didactic şi personalul didactic asociat, inclusiv cadrele didactice pensionate pentru limită de vârstă, care funcţionează pe posturi didactice în sistem de plată cu ora sunt salarizate pentru activitatea depusă în funcţie de condiţiile pe care le îndeplinesc la încadrare. La calculul drepturilorsalariale se vor avea în vedere: norma didactică de predare, salariul de încadrare prevăzut în anexele nr. 1 şi 2 la lege, indemnizaţia de învăţământ special, gradaţia de merit, sporul pentru titlul ştiinţific de doctor de care a beneficiat până la data de 31 decembrie 2009 şi indemnizaţia pentru localităţi izolate

Indemnizatia de dirigintie nu figureaza nominalizata.