Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Restante plata TVA eronat sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Restante plata TVA eronat sau nu?

La intocmirea bilantului pe anul 2007 s-au luat eronat in calcul vanzari din ian.2008,astfel ca a fost depasit plafonul de 190000 lei aferent optiunii de neplatitor TVA asumat anterior.In plus echivalentul de 35000 euro a fost calculat la cursul de la 31.12.2007,in loc de01.01 2007,asa cum este prevazut in legislatie.Fata de cele de mai sus,pers.juridica este obligata la plata cotei TVA de la 01.01.2008 pana in prezent cu accesoriile si penalizarile aferente. Ce se poate face in acest caz,tinand cont ca pt. o situatie similara,dar nu facuta din greseala,s-au decis obligatii de plata identice? P.S.Am dori si eventuale comentarii la un eventual raspuns.Multumim!
care este cifra de afaceri efectiv realizata la data de 31.12.2007? in lei?
La 31.12.2007, credem ca cifra de afaceri era sub 190000 lei,dar intrbarea ramane!
daca in anul 2007 nu s-a depasit plafonul legal de scutire, chiar daca s-a gresit intocmirea bilantului, societatea nu era obligata sa se inregistreze in scopuri de tva.