avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Restante plata TVA eronat sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Restante plata TVA eronat sau nu?

La intocmirea bilantului pe anul 2007 s-au luat eronat in calcul vanzari din ian.2008,astfel ca a fost depasit plafonul de 190000 lei aferent optiunii de neplatitor TVA asumat anterior.In plus echivalentul de 35000 euro a fost calculat la cursul de la 31.12.2007,in loc de01.01 2007,asa cum este prevazut in legislatie.Fata de cele de mai sus,pers.juridica este obligata la plata cotei TVA de la 01.01.2008 pana in prezent cu accesoriile si penalizarile aferente. Ce se poate face in acest caz,tinand cont ca pt. o situatie similara,dar nu facuta din greseala,s-au decis obligatii de plata identice? P.S.Am dori si eventuale comentarii la un eventual raspuns.Multumim!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 19:59, 24 Iunie 2012
care este cifra de afaceri efectiv realizata la data de 31.12.2007? in lei?
La 31.12.2007, credem ca cifra de afaceri era sub 190000 lei,dar intrbarea ramane!
daca in anul 2007 nu s-a depasit plafonul legal de scutire, chiar daca s-a gresit intocmirea bilantului, societatea nu era obligata sa se inregistreze in scopuri de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva contexaudit contexaudit cifra de afaceri a unei societati comerciale la 31.12.2007 depaseste plafonul de 35000 euro si nu s-a inregistrat in scopuri de tva intrebare. se poate ... (vezi toată discuția)
Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Pfa depasire plafon 35000 vibana vibana Buna ziua, Am aflat cu stupoare, de la controlul financiar de acest plafon , pe care eu il stiam de 2 miliarde de lei vechi. In fine, situatia este ... (vezi toată discuția)