avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA depasire plafon 35000
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA depasire plafon 35000

Buna ziua,
Am aflat cu stupoare, de la controlul financiar de acest plafon , pe care eu il stiam de 2 miliarde de lei vechi.
In fine, situatia este urmatoarea:
PFA neplatitor de TVA infiintata si cu activitate in Ploiesti - distributie produse alimentare in aparate de tip vending.
-in anul 2008 s-a depasit cifra de afaceri de 35000 euro (cifra de afaceri 190000 RON). Am iesit in pierdere cu foarte putin (cca 2000 RON) pe anul 2008, februarie, dupa achizitia unui autoturism in leasing indispensabil exercitarii activitatii.
Nu am pus la cheltuieli hrana sau alte chestii de protocol.
Iarasi am ramas surprins cand au insinuat ca nici benzina nu poate fi trecuta la cheltuieli, ori fara benzina acest tip de activitate nu poate exista.
Nu am informat finantele la depasirea pragului de 35000 euro, pentru ca nu am stiut de ordonanta de urgenta (asta nu ma absolva cu nimic).
-am fost informat de organele de control ca pe langa amenda trebuie sa platesc si
TVA-ul colectat si nu pot deduce TVA-ul din achizitii - au vehiculat ca am de achitat o suma de aproximativ 20000 RON (doua sute de milioane de lei vechi) pana in prezent , cifra astronomica + penalizari.
Pe stoc, rareori, am produse ce depasesc 2000 RON.
Aceasta este singura mea activitate din care traiesc eu, sotia - casnica si cei doi copii. Nu am casa proprie si locuiesc la socri.
Avand in vedere ca nu pot plati aceasta suma chiar daca as vrea, ce urmeaza in aceasta situatie ? Faliment sau mai rau ? Daca nu pot plati, se numeste evaziune fiscala ?
Cel mai recent răspuns: corina2010 , utilizator 13:18, 7 Iulie 2010
Chiar am nevoie de ajutor.
Mi-au cerut acetele si pe 2009.
Ca sa va mai dau niste delatii: toate produsele pe care le-am cumparat aveau TVA, prin urmare TVA-ul a ajuns la statul roman. Acum, acesti bani, reprezentand TVA colectat nu sunt de fapt banii care se afla de fapt in visteria statului. In premisa, ipotetica, in care voi plati esalonat aceasta suma +penalizari, in ce fel voi putea recupera TVA-ul pe care l-am platit deja pana acum? Se vor putea face niste regularizari? Voi putea face cerere de restituire a TVA-ului odata intrat in legalitate sau acesti bani sunt pierduti pentru totdeauna de mine? Statul roman incaseaza TVA-ul de doua ori prin aceasta actiune?
Va rog sa ma lamuriti, va rog.
vibana a scris:

Buna ziua,
Am aflat cu stupoare, de la controlul financiar de acest plafon , pe care eu il stiam de 2 miliarde de lei vechi.
In fine, situatia este urmatoarea:
PFA neplatitor de TVA infiintata si cu activitate in Ploiesti - distributie produse alimentare in aparate de tip vending.
-in anul 2008 s-a depasit cifra de afaceri de 35000 euro (cifra de afaceri 190000 RON). Am iesit in pierdere cu foarte putin (cca 2000 RON) pe anul 2008, februarie, dupa achizitia unui autoturism in leasing indispensabil exercitarii activitatii.
Nu am pus la cheltuieli hrana sau alte chestii de protocol.
Iarasi am ramas surprins cand au insinuat ca nici benzina nu poate fi trecuta la cheltuieli, ori fara benzina acest tip de activitate nu poate exista.
Nu am informat finantele la depasirea pragului de 35000 euro, pentru ca nu am stiut de ordonanta de urgenta (asta nu ma absolva cu nimic).
-am fost informat de organele de control ca pe langa amenda trebuie sa platesc si
TVA-ul colectat si nu pot deduce TVA-ul din achizitii - au vehiculat ca am de achitat o suma de aproximativ 20000 RON (doua sute de milioane de lei vechi) pana in prezent , cifra astronomica + penalizari.
Pe stoc, rareori, am produse ce depasesc 2000 RON.
Aceasta este singura mea activitate din care traiesc eu, sotia - casnica si cei doi copii. Nu am casa proprie si locuiesc la socri.
Avand in vedere ca nu pot plati aceasta suma chiar daca as vrea, ce urmeaza in aceasta situatie ? Faliment sau mai rau ? Daca nu pot plati, se numeste evaziune fiscala ?



DAca cineva stie raspunsul la aceste intrebari ...m ar interesa si pe mine.
se calculeaza depasirea plafonuli de 35.000 de euro la cursul valutar al aderarii Romaniei din 31.12.2007 care este de 3.3817 lei =118.359 lei aveti grija nu la cursul BNR....
Avand in vedere ca nu pot plati aceasta suma chiar daca as vrea, ce urmeaza in aceasta situatie ? Faliment sau mai rau ? Daca nu pot plati, se numeste evaziune fiscala ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restante plata tva eronat sau nu? aurel14 aurel14 La intocmirea bilantului pe anul 2007 s-au luat eronat in calcul vanzari din ian.2008,astfel ca a fost depasit plafonul de 190000 lei aferent optiunii de ... (vezi toată discuția)
Plafon anual firme neplatitoare de tva ? uscons uscons Cu scuzele de rigoare in caz ca subiectul a mai fost abordat, nu am reusit sa imi dau seama care este cifra reala acum, in 2009. Am vazut referinte la 35000 ... (vezi toată discuția)
Platesc sau nu tva? mirela07 mirela07 Buna seara.Va rog ajutati-ma sa inteleg un lucru. De curand mi-am infiintat o firma de distributie IT, la infiintare firma am declarat-o ca fiind neplatitoare ... (vezi toată discuția)