avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon anual firme neplatitoare de TVA ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon anual firme neplatitoare de TVA ?

Cu scuzele de rigoare in caz ca subiectul a mai fost abordat, nu am reusit sa imi dau seama care este cifra reala acum, in 2009. Am vazut referinte la 35000 EUR (oare la ce curs?) precum si la 200,000 RON.

Deci, care este plafonul anual pentru cifra de afaceri pentru firmele neplatitoare de TVA?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: uscons , utilizator 17:09, 19 Ianuarie 2009
35000 euro cursul data aderarii, vezi art.152 cod fiscal si 61(1) din norme metodologice
3.3817 este cursul de la data aderarii
trist
Chiar ca trist... oricum, se pot infiinta mai multe SC, pentru depasirea plafonului, nu?

Inseamna ca Domnii care postau cifre gen 200,000 RON ca plafon... au... "pus-o"?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sc la ce cifra de afaceri devine pltitoare de tva gabi v gabi v sc neplatitoare de tva in 2007 a realizat o cifra de afaceri mai mica de 35.000 de euro. in 2008 ramane neplatitoare de tva? care este cifra de afaceri in 2008 ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in scopuri tva lenareg lenareg Care este cursul EURO la care se calculeaza cifra de afaceri cand se atige plafonul de 35.00 de Euro pentru inregistrea in scopuri TVA (vezi toată discuția)
Pfa platitor sau neplatitor tva bimola bimola buna , sunt PFA neplatitor TVA. puteti sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea : de la ce suma de venit devin platitor TVA?multumesc (vezi toată discuția)