Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Drept Financiar si Fiscal: plati/incasari in numerar, ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Drept Financiar si Fiscal: plati/incasari in numerar, persoane juridice

Putin ajutor,va rog:)
Conform legii operationale de incasari si plati intre pj se efectueaza numai prin transfer bancar.Care sunt exceptiile de la aceasta regula?
Care este principalul impozit intrudus de reformele fiscale in Romania anilor 1920-1930?
Care sunt sanctiunile prevazute de lege pt nerespectarea prevederilor privind efectuarea de plati sau incasi in numerar intre PJ?
Care sunt principalele dobanzi recunoscute de catre legislatia si practica financiar-bancara?
Consultă Ordonanţa 15/ 1996 pentru prima întrebare şi a treia .