Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dividende
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dividende

Cum intri in posesia dividendelor intr-o societate cu doi asociati, profitabila, in care majoritarul e si administrator si ostil?
Cum se reparizeaza dividendele daca in AGA minoritarul nu poate impune mai nimic, asociatul administrator avand "grija" sa tina sub control profitul (fixandu-si o leafa mare) iar profitul decide sa ramana la rezerve.
Ce solutie legala are minoritarul intr-o astfel de situatie?
tripoli, utilizator
Singura solutie este sa ajungeti la o intelegere pe cale amiabila. Daca nu, aveti varianta sa va retrageti din societate sau sa cereti dizolvarea acestei in instanta pentru grave neintelegeri intre asociati in temeiul art. 227 alin. 1 lit. e din legea nr. 31/1990.
~ Conținut șters la cerere ~