Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer marfa intre gestiuni
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer marfa intre gestiuni

Am deschis de curand un al 2 punct de lucru, si a fost nevoie de transfer de marfa intre gestiuni. As dori sa stiu cum se introduc aceste date in contabilitatea primara. Va multumesc.
Transferul intre gestiuni se face in baza avizului de insotire a marfii. Acesta se intocmeste de catre pers. din gest.1 Cel din gest. 2 intocmeste nota de receptie a marfurilor primite.
d.p.d.v. contabil,gestiunea1,o notezi cu un analitic 1si gestiunea 2 cu analitic 2, la contul de marfa 371.Astfel transferul apare in contabilitate ca inregistrare 371.2=371.1(iese marfa din gestiunea 1 si intra in gestiunea 2).Ca si acte contabile ,vi le-a prezentat ghola.