Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartizare diferente de consum
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartizare diferente de consum

Cum se repartizeaza , in mod legal , diferentele de consum la apa rece ce apar intre contorul de la bransamentul scarii si suma consumurilor indicate de contoarele din apartamente. Pana acum noi le-am impartit in mod egal la numarul de apartamente , considerandu-le pierderi pe retelele comune , chiar daca suntem convinsi ca mai sunt si furturi. Unii locatari insa , solicita sa impartim aceste diferente la numarul de persoane. Exista vreo stipulare legala despre modul de repartizare a ascestor " pierderi" , sau se merge pe o hotarare a adunarii generale ?
Avand in vedere permanentele dispute cauzate de acest subiect des intalnit la nivelul asociatiilor de proprietari,de regula repartizarea suplimentului de consum apa se realizeaza conform hotararii adunarii generale
Conform HG 1588/2007 comitetul executiv poate adopata un regulament de gestionare a consumului de apa.
Diferentele de apa se pot repartiza pe numar de persoane, pe cota indiviza, proportional cu consumul contorizat individual...
Comitetul executiv poate adopata un regulament in care sa combine toate aceste metode.
Gasiti un model in dreapta acestei pagini la Documente utile.