Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate gradul III si CIM 4 ore/zi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate gradul III si CIM 4 ore/zi

Daca o persoana se incadreaza in gradul III de invaliditate si este pensionata pe caz de boala , se poate angaja cu contract de munca de 4 ore? Va multumesc.
Da, pensionarii de invaliditate gradul III pot cumula pensia cu venituri salariale, dar numai pentru un program de 4 ore/zi.

Legea nr. 263/2010:
ART. 118
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, urmãtoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limitã de vârstã;
b) nevãzãtorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevãzuţi la art. 84 lit. a) şi b).