Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imputernicire pt a reprezenta SC
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imputernicire pt a reprezenta SC

Buna ziua ,

Am o societate in care sunt asociata 50% . Amandoi administratori . Pot imputernici o terta persoana pentru a reprezenta soc in locul meu in relatia cu Tribunalul , Finantele publice , Banca ?Multumesc
Puteti desemna o persoana printr-o procura speciala incheiata la notarul public. In procura precizati in mod expres pentru ce imputerniciti persoana, ce actiuni are voie sa intreprinda in numele dvs. ca asociat si administrator, care sunt limitele de reprezentare.
il mandatati sa SEMNEZE in numele dvs. in calitate de administrator/asociat , sa depuna si sa ridice documente pe numele firmei.
olden, utilizator
Bună ziua,

Depinde foarte mult de ceea ce stă scris în actul constitutiv al firmei Dvs. Pentru a putea face împuternicirea, trebuie ca în actul Dvs. constitutiv SÃ NU SCRIE că acei doi administratori sunt obligaţi să lucreze/decidă/etc. ÎMPREUNÃ. În acelaşi act, trebuie SÃ SCRIE că administratorii îşi pot delega atribuţiile către alte persoane. După mine, cel mai sigur ar fi să mergeţi împreună cu celălalt asociat în faţa unui notar public (sau chiar şi în faţa unui avocat) şi să faceţi o hotărâre AGA autentică (respectiv certificată) în care să scrieţi exact ce vreţi Dvs. să facă acel împuternicit. În această variantă devin irelevante toate eventualele restricţii din actul constitutiv.
"administratorii îşi pot delega atribuţiile către alte persoane" nu gasesc in legea societatilor comerciale, in Codul Civil da.

olden, utilizator
Care este textul de lege care interzic administratorilor sa nu mandateze alte persoane ?