Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Impozitare pe norma de venit si cod caen pentru PFA ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Impozitare pe norma de venit si cod caen pentru PFA cu servicii in IT?

buna ziua,
dupa ce am citit o gramada de forumuri, tot nu m-am lamurit, ba chiar am mai multe intrebari:
1. de ce le convine unor PFA cu cod caen 6202 sa aiba impozitul la norma de venit si nu in sistem real?
2. care este diferenta intre cod caen 6202 si 6209? daca are cineva o descriere a activitatilor sub fiecare cod in parte?
3. pentru a realiza comert cu amanuntul cu produse/ consumabile IT, nu in magazin specializat, poate online (dar nu e sigur inca), ce cod caen se potriveste? 4799 este ok?, nu gasesc nicaieri o descriere amanuntita a activitatilor ce se pot desfasura conform acestui cod

multumesc frumos!
1. avantajul principal este acela al platii impozitelor. oricat de mare sau de mic ar fi venitul intr-un an se platesc doar 16% la suma ce reprezinta norma de venit; este evident ca, in decizia de a fi impozitat la norma de venit, trebuie sa luati in considerare toate contractele dvs stabile si sa aveti o predictibilitate a veniturilor pentru a realiza o suma mai mare decat norma de venit;

2, 3: codurile caen explicate: [ link extern ]