Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere cont la BNR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere cont la BNR

Buna dimineata,

Ma adresez dumneavoastra cu o rugaminte.
O persoana juridica din Polonia doreste sa-si deschida un cont la BNR.
Imi puteti spune va rog, ce act normativ/regulament BNR reglementeaza deschiderea de conturi la BNR?
Din cate stiu eu, doar institutiile de credit pot deschide conturi la BNR, dar e posibil sa gresesc.

Multumesc anticipat.
BNR nu este baca comerciala si deci nu deschide conturi persoanelor private sau publice. singurele entitati care au cont la BNR sunt institutiile de credit cf OUG 99/2006.
Va multumesc pentru confirmarea parerii mele.