avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere cont la BNR
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere cont la BNR

Buna dimineata,

Ma adresez dumneavoastra cu o rugaminte.
O persoana juridica din Polonia doreste sa-si deschida un cont la BNR.
Imi puteti spune va rog, ce act normativ/regulament BNR reglementeaza deschiderea de conturi la BNR?
Din cate stiu eu, doar institutiile de credit pot deschide conturi la BNR, dar e posibil sa gresesc.

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: valeria.bisa , utilizator 17:16, 25 Iunie 2012
BNR nu este baca comerciala si deci nu deschide conturi persoanelor private sau publice. singurele entitati care au cont la BNR sunt institutiile de credit cf OUG 99/2006.
Va multumesc pentru confirmarea parerii mele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar in alta tara Paul Simion Paul Simion Poate o societate comerciala sa-is deschida un cont bancar in alta tara fara a avea deschis punct de lucru/reprezentanta etc? Exista cumva vreo norma legala ... (vezi toată discuția)
Imprumut societate tampau gabriela tampau gabriela Cum se procedeaza daca o persoana fizica ( nu este asociat al firmei ) imprumuta o societate cu suma de 100.000 euro ? Se face contract de imprumut prin ... (vezi toată discuția)
Modificarea oug 99/2006 din 2008? laura_frincu laura_frincu Buna ziua, am nevoie urgent de ajutor! Vreau sa aflu care este modificarea adusa Ordonantei de Urgenta 99/2006 din anul 2008? Este vorba despre OUG 215/2008 ... (vezi toată discuția)