avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somer in Spania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somer in Spania

am lucrat in spania si in prezent sunt somer si primesc ajutor de somaj.
intrebarea mea este: daca pot sa ma angajez cu CIM in Romania? si sa beneficiez de somaj in continuare in Spania.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:11, 25 Iunie 2012
nu puteti beneficia de somaj si sa lucrati in conditii legale,acest lucru nu permite legislatia europeana
Depinde de ce prevede legislatia spaniola in acest caz .. in Riomania se poate cumula indemnizatia de somaj cu venituri din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am un contract de prestari servicii cu o interprindere familiala ... Wassi Wassi Buna ziua! Daca am un contract de prestari servicii cu o interprindere familiala si intru in somaj atunci pot beneficia de ambele venituri? Sau se exclud? Cum ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj anca.d anca.d Buna ziua! Spuneti-mi va rog, daca un angajat primeste preaviz de la societatea unde are functia de baza, si mai are un part time la o alta firma cu un ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj i.i. Lumena Lumena buna ziua, Am o intreprinde individuala si veniturile mele sunt la limita, as dori sa stiu daca pot beneficia de ajutor de somaj deoarece am inteles ca PFA ... (vezi toată discuția)