Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somer in Spania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somer in Spania

am lucrat in spania si in prezent sunt somer si primesc ajutor de somaj.
intrebarea mea este: daca pot sa ma angajez cu CIM in Romania? si sa beneficiez de somaj in continuare in Spania.
Multumesc.
nu puteti beneficia de somaj si sa lucrati in conditii legale,acest lucru nu permite legislatia europeana
Depinde de ce prevede legislatia spaniola in acest caz .. in Riomania se poate cumula indemnizatia de somaj cu venituri din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare.