avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale comert in piete
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

comert in piete

Buna ziua!
Am o firma, comert cu produse alimentare , bauturi si tutun, si as dori sa stiu daca doresc sa comercializez inghetata si suc in piete agroalimentare ce demersuri trebuie sa fac. Trebuie sa activez vreun cod din statut sau pot comercializa si fara? Cum procedez cu casa de marcat?

Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 15:40, 26 Iunie 2012
Este obligatoriu sa fiti autorizat pentru a desfasura activitati cod CAEN 4781.
De asemenea, conform OUG 28 din 1999 trebuie sa aveti casa de marcat. In acest sens, pentru a obtine o casa de marcat, adresati-va unui distribuitor autorizat.
lucian huzum a scris:

Este obligatoriu sa fiti autorizat pentru a desfasura activitati cod CAEN 4781.
De asemenea, conform OUG 28 din 1999 trebuie sa aveti casa de marcat. In acest sens, pentru a obtine o casa de marcat, adresati-va unui distribuitor autorizat.




sa inteleg ca am nevoie de alta casa decat cea de la magazin? Daca activez acel cod care banuiesc ca este specific activitatii in piete nu pot folosi casa d emarcat din magazin?

In orice punct unde va desfasurati activitatea comerciala trebuie sa aveti casa de marcat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comert in piete mona_lisa mona_lisa Buna ziua! Am o firma, comert cu produse alimentare , bauturi si tutun, si as dori sa stiu daca doresc sa comercializez inghetata si suc in piete ... (vezi toată discuția)
Comert in targuri si oboare andymury andymury Am un SRL, cu obiectul principal de activitate Baruri si alte activitati de comercializare... (cod caen 5630), am certificatul constatator pentru punct de ... (vezi toată discuția)
Cod caen 4799 ContSters304386 ContSters304386 Buna seara. Daca am ca obiect de activitate secundar \\"Comert cu amanuntul in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor\\" - cod caen 4799, pot ... (vezi toată discuția)