Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale comert in piete
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

comert in piete

Buna ziua!
Am o firma, comert cu produse alimentare , bauturi si tutun, si as dori sa stiu daca doresc sa comercializez inghetata si suc in piete agroalimentare ce demersuri trebuie sa fac. Trebuie sa activez vreun cod din statut sau pot comercializa si fara? Cum procedez cu casa de marcat?

Este obligatoriu sa fiti autorizat pentru a desfasura activitati cod CAEN 4781.
De asemenea, conform OUG 28 din 1999 trebuie sa aveti casa de marcat. In acest sens, pentru a obtine o casa de marcat, adresati-va unui distribuitor autorizat.
lucian huzum a scris:

Este obligatoriu sa fiti autorizat pentru a desfasura activitati cod CAEN 4781.
De asemenea, conform OUG 28 din 1999 trebuie sa aveti casa de marcat. In acest sens, pentru a obtine o casa de marcat, adresati-va unui distribuitor autorizat.

sa inteleg ca am nevoie de alta casa decat cea de la magazin? Daca activez acel cod care banuiesc ca este specific activitatii in piete nu pot folosi casa d emarcat din magazin?

In orice punct unde va desfasurati activitatea comerciala trebuie sa aveti casa de marcat.