avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In ce situatie trebuie procura pt a pleca cu copii din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In ce situatie trebuie procura pt a pleca cu copii din tara?

Buna ziua!
Sotul meu lucreaza in strainatate, urmeaza sa vina in tara, apoi sa plecam impreuna cu el in vacanta cu copii. Revin in tara doar eu si copii, in acest sens , la reintoarcerea in tara imi trebuie procura?!
Va rog sa-mi specificati clar, in ce situatie trebuie procura unuia dintre parinti daca vrem sa iesim din tara cu copii, insotiti doar de unul dintre parinti.Precizez ca copii sunt minori.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:02, 25 Iunie 2012
Nu veti avea nevoie de vreo procura cand va veti intoarce in tara.
Daca iesiti cu copiii din tara impreuna cu sotul, nu aveti nevoie de acordul nimanui.
Acordul parintelui care nu insoteste copiii minori e necesar numai la iesirea din tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de calatorie minor teresitarus teresitarus momentan sant an germania cu baietelul meu de 1 an si 6 luni si vreau sa ma antorc an tara an romania mentionez ca nu sant casatorita cu tatal copilului dar ... (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara Negru Negru buna seara.am si eu urmatoarea problema:am terminat divortul,minorul mi-a fost incredintat mie(mama),tatal a obtinut drept de vizita prima si a treia simbata ... (vezi toată discuția)
Procura pentru minor geo81 geo81 Dupa ce am patit cu procura de la pasaport nu mai vrem, iar sa intampinam probleme si cu cea de intoarcere in italia(facuta la acelasi notar in italia)si vreau ... (vezi toată discuția)