Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In ce situatie trebuie procura pt a pleca cu copii din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In ce situatie trebuie procura pt a pleca cu copii din tara?

Buna ziua!
Sotul meu lucreaza in strainatate, urmeaza sa vina in tara, apoi sa plecam impreuna cu el in vacanta cu copii. Revin in tara doar eu si copii, in acest sens , la reintoarcerea in tara imi trebuie procura?!
Va rog sa-mi specificati clar, in ce situatie trebuie procura unuia dintre parinti daca vrem sa iesim din tara cu copii, insotiti doar de unul dintre parinti.Precizez ca copii sunt minori.
Va multumesc!
Nu veti avea nevoie de vreo procura cand va veti intoarce in tara.
Daca iesiti cu copiii din tara impreuna cu sotul, nu aveti nevoie de acordul nimanui.
Acordul parintelui care nu insoteste copiii minori e necesar numai la iesirea din tara.