Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... help....
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

help....

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca sunt pfa si am si cim, in perioada cat am concediu pre si postnatal mai pot emite factura pe PFA ( cim-ul va si suspendat).
Multumesc anticipat
parerea mea este ca puteti emite facturi pe PFA pana la intrarea in CCC...
imi puteti spune baza legala?
sau unde pot gasi in legislatie referire la acesta speta?
multumesc.
Nu gasiti asa ceva in legislatie .. insa din momentul intrarii in CCC nu mai puteti realiza venituri , intrucat plata indemnizatiei va fi suspendata ..
Plata indemnizatiei de concediu de maternitate pre si post natal,asa cum este ea reglementata de OUG158/2005,nu este conditionata de nerealizarea de alte venituri pe de o parte,pe de alta parte,ca si PFA,activitate independenta, nu sunteti asigurata pt. concedii si indemnizatii deci nu beneficiati de concediu de maternitate pt. acest tip de activitate ,asadar puteti desfasura activitate pe PFApana in momentul cand veti intra in ccc si cand va trebui intr-adevar sa suspendati activitatea daca doriti sa beneficiati de indemnizatia de cc.
Beneficiaza de concediu de maternitate si de indemnizatia aferenta intrucat are incheiat si c.i.m. ...

Va rog sa-mi spuneti daca sunt pfa si am si cim, ....