Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ce acte trebuie sa am la mine sa cumpar o masina din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ce acte trebuie sa am la mine sa cumpar o masina din germania pe firma

salut. am deschis o firma de 2 luni am devenit platitor de tva si m-am inscris in registrul operatorilor intracomunitar as dori sa plec in germania sa cumpar 2 dube de 3,5 tone pe firma si as vrea sa stiu ce acte trebuie sa am la mine firma are activitate principala transport marfa multumes
[ link extern ]

sa aveti la dvs. CUI-ul emis de ONRC, codul de TVA emis de ANAF, stampila societatii si un act de identitate.
de asemenea puteti lista de aici dovada faptului ca aveti VIES VAT CODE valid:
[ link extern ] /
mersi mult dar vies vat code care este ?
codul dvs de tva il introduceti la Member State si la Requester Member State.
multumesc
salut
imi poti spune si mie te rog daca CUI-ul emis de ONRC si codul de TVA emis de ANAF trebuiesc sa fie in original sau traduse si daca cel care se duce sa cumpere masina trebuie sa aibe vreo calitate (angajat/director) in firma