avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ce acte trebuie sa am la mine sa cumpar o masina din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ce acte trebuie sa am la mine sa cumpar o masina din germania pe firma

salut. am deschis o firma de 2 luni am devenit platitor de tva si m-am inscris in registrul operatorilor intracomunitar as dori sa plec in germania sa cumpar 2 dube de 3,5 tone pe firma si as vrea sa stiu ce acte trebuie sa am la mine firma are activitate principala transport marfa multumes
Cel mai recent răspuns: luciannn , utilizator 01:55, 21 Octombrie 2012
[ link extern ]

sa aveti la dvs. CUI-ul emis de ONRC, codul de TVA emis de ANAF, stampila societatii si un act de identitate.
de asemenea puteti lista de aici dovada faptului ca aveti VIES VAT CODE valid:
[ link extern ] /
mersi mult dar vies vat code care este ?
codul dvs de tva il introduceti la Member State si la Requester Member State.
multumesc
salut
imi poti spune si mie te rog daca CUI-ul emis de ONRC si codul de TVA emis de ANAF trebuiesc sa fie in original sau traduse si daca cel care se duce sa cumpere masina trebuie sa aibe vreo calitate (angajat/director) in firma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este numarul vat? costinionut costinionut Buna ziua, Vreau sa cumpar echipament de pe un site din Anglia si imi cere VAT-ul. Eu am un PFA neplatitor de TVA dar tatal meu are un S.R.L. si ... (vezi toată discuția)
Verificare numar tva pe europa.eu emillius emillius Buna ziua! In urma verificarii numarului VAT pe http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html am observat ca adresa societatii este mentionata ... (vezi toată discuția)
Livrare intracomunitara modimpex modimpex buna ziua! am urmatoarea situatie: firma noastra produce modele/matrite pentru turnatorii. am primit o comanda de la o firma germana pentru un model, dar ... (vezi toată discuția)