Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cat este salariul minim net incepand cu 1 ian.2009
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cat este salariul minim net incepand cu 1 ian.2009

Buna ziua! Sotia mea este angajata cu norma intreaga la o farmacie ,cu calificarea de asistent medical de farmacie.
As dori sa stiu care este salariul minim pe care are dreptul sa l primeasca sotia mea la o norma intreaga. Va multumesc!
De la 1 ianuarie 2009, valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata este de 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora. Majorarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost stabilita prin art.2 din Hotararea Guvernului nr. 1051/2008, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 649 din 12 septembrie 2008.

Prin aplicarea coeficientilor minimi de ierarhizare prevazuti de CCMN, in functie de valoarea de 600 de lei a castigului salarial minim, in vigoare, conform HG nr. 1051/2008, de la 1 ianuarie 2009, salariul minim va fi de:
- 1200 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare;
- 900 de lei pentru personalul incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este studii superioare de scurta durata;
- 780 de lei pentru personalul de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este scoala de maistri;
- 750 de lei pentru personalul administrativ incadrat in functii pentru care conditiile de pregatire sunt studiile postliceale;
- 720 de lei pentru muncitori calificati si pentru personal administrativ incadrat in functii pentru care conditiile de pregatire sunt studii liceale;
- 600 de lei pentru muncitori necalificati.
900 lei
Dupa cum v-a raspuns Elis, in temeiul HG nr.1051 /2008 care garanteaza in plata salariul minim brut pe tara de 600 lei,la aceasta valoare se aplica coeficientii de ierarhizare prevazuti de CCMUN. In acest sens, salariul minim pe care are dreptul sa il primeasca sotia dvs.incepand cu data de 1 ianuarie 2009 este cel rezultat din calcul in functie de conditia de studii pe care o indeplineste : liceu sanitar, scoala postliceala sanitara, studii superioare de scurta durata de profil.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat