avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 277 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu dupa 2 ani de postnatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu dupa 2 ani de postnatal

Buna ziua,

In 2 luni se incheie perioada de postnatal.
Poate sa-mi zica cineva cum se calculeaza noul salariu de incadreare; se raporteaza la salariile din firma?
Mentionez ca societatea unde am lucrat nu mai are decat 3 angajati 2 asociati si o contabila.
Persoanele aflate direct in productie au eliberat posturile,

Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: otilia2009 , utilizator 13:53, 2 Iulie 2009
In mod normal, incepeti activitatea cu salariul la care a fost suspendat contractul de munca. Daca angajatorul are o grila de salarizare, de actualizare si doreste acest lucru atunci salariul dvs. poate fi majorat prin act aditional.

In baza dispozitiilor art. 159 din Codul muncii, angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariu de baza minim brut pe tara.
Potrivit art. 2 din H.G nr. 1051/2008 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora.
In functie de incadrarea pe care o aveati se poate utiliza urmatorul barometru de calcul:
La salariul minim de 600 lei brut lunar se vor aplica coeficientii de ierarhizare prevazuti la art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/29.12.2006.
a) muncitori:
1. necalificati = 1,
2. calificati = 1,2;
b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala = 1,2,
2. postliceala = 1,25;
c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri = 1,3,
2. studii superioare de scurta durata = 1,5;
d) personal incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare = 2.
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Fiecare firma are propria grila de salarizare. Referitor la salariul dumneavoastra cel mai bine ar fi sa discutati direct cu cei de la firma.
Este adevarat ca fiecare firma are grila sa de salarizare , insa trebuie respectat cel putin salariul minimul brut pe economie...
Ultima modificare: Joi, 2 Iulie 2009
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Va multumesc mult pentru suportul acordat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii 01.01.2009 luccia luccia Spuneti-mi si mie daca cu data de 01.01.2009 se majoreaza minimul pe economie, fiindca am inteles ca se majoreaza la suma de 750 lei. Este adevarat? iar ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie marianna marianna o societate cu apital privat este obligata sa acorde salariatilor sai, minim salariul minim pe economie, sau nu? care este cadrul legal care prevede ... (vezi toată discuția)
Incadrare in munca oroles2010 oroles2010 Buna ziua! Acum 2 ani si jumatate am fost angajat la o firma pe un post care conform COR nu necesita studii superioare ci studii medii. Dupa un an am fost ... (vezi toată discuția)