Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... executare,suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

executare,suspendare

nu inteleg unii sunt condamnati la cateva luni sau ani de inchisoare cu executare...daca primesc max 3 ani se poate suspenda
eu am fost condamnat de 5 ori la inchisoare de 2 ani si am primit pe toate cu suspendare(inselaciune)
atunci cum poate sa condamne pe cineva sa zic la 5 luni cu executare?
depinde de gradul de pericol social?
Depinde de mai multi factori daca se aplica suspendarea sau daca se da cu executare. Fapta savarsita, gradul de pericol social concret, persoana faptuitorului, antecedentele penale, pedeapsa primita etc. Fiecare caz este unic.
am un dosar din 2004 la fond am luat 2 ani exec. 2009 ,apel 2 ani exec. 2011 , am facut recurs , primul termen 0ct. 2012 , am inteles de la arhiva la curte si prin site ca parketu nu a facut recurs , am sperat ca poate obtin in cazul asta suspendare mai ales sint primar si procurorul a cerut un art. care taie pedapsa la jumatate ,pentru ca l-am ajutat ,si am fost sincer ,este vorba de evaziune ,intrebari
1. la lista la inalta curte sintem trecuti ca apelant nu recurent , si parketu tot e trecut ca apelant si inca un inculpat care sigur nu a facut recurs tot e trecut ca apelant ,o fi lista vechi care a fost la curte de apel pe mine ma intersaze parketu pentru ca fata de la arhiva a zis nu a facut recurs si nici nu mai are cum sa declare find a trecut cele 10 zile ba mai mult era dupa 3 luni de la decizia ???

2. de ce la 2 instanta nu im da suspendare oare pentru ca sint strain eu am toate conditii de luat suspendare ?

3. ce sansa am sa obtin suspendare acum la recurs in caz care parketu nu a facut recurs ?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
cititi art 74 cod penal,art 81 cod penal