Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

juridic

Suntem o institutie bugetara,personal contractual.Fostul jurist si-a depus demisia,avand functia de consilier juridic ,grad1.(vechime 9 ani)
S-a angajat un alt consilier juridic(vechime 4 ani in specialitate,grad 3 conf vechimii),fiind incadrat conf. O.U.G. 10| 2008,cu acelasi salariu ca fostul jurist,spunandu-ni-se ca acest salariu i-a fost acordat prin similitudine.Poate cineva sa ma lamureasca ,cum se procedeaza corect sau daca este corect asa?
Tot prin similitudine, din punctul meu de vedere, ar fi trebuit sa aiba acelasi grad pentru a beneficia de acelasi salariu.