Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... parte civila in procesul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

parte civila in procesul penal

Suntem parte civila intr-un proces penal in care inculpatii au fost condamnati, o parte din bunurile inculpatiilor au fost sechestrate (apartamente, autoturisme si sume de bani), o parte din partile civile care s-au constituit figureaza cu sume mult mai mari decat societatea noastra....

Intrebarea mea este daca vom putea recupera ceva si care ar fi pasii pt a proceda la recuperarea sumei in cauza.

Multumesc.
Daca instanta va dispune condamnarea inculpatilor si va considera ca pretentiile civile sunt intemeiate le va admite in maniera in care le-ati formulat. In ce priveste modalitatea de recuperare a pretentiillor civile, dupa ramanearea definitiva a hotararii judecatoresti, veti putea pune in executare silita hotararea, cu exceptia cazului in care inculpatii inteleg sa va achite de buna voie prejudiciul.
Dupa ramanerea definitiva a hotararii ea va fi pusa in executare silita sub aspectul laturii civile, prin valorificarea bunurilor sechestrate.

Daca intre partile civile exista unele care au o creanta cu rang prioritar, garantata intr-una din modalitatile legale, atunci acestia isi vor valorifica prioritar creanta, apoi ceilalti creditori.

Daca nu exista creditori privilegiati atunci bunurile vor fi valorificate si creanta recuperata proportional de catre toti creditorii.