avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Referitor CAS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Referitor CAS

Daca am impreuna cu sotul meu o societate comerciala SRL,amandoi deci suntem asociati si administratori 50% cu 50%,dar nu suntem angajati nici la societatea noastra nici in alta parte trebuie sa ne asiguram obligatoriu la Casa de pensii si la Casa de sanatate ? Daca da,in baza carei legi si daca nu avem profit,respectiv dividente,ce declaratie se completeaza si ce documente sunt necesare pt.un profit 0 ?

Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 18:29, 26 Iunie 2012
Daca doriti pensie si asigurare de sanatate fie va angajati la societatea dvs. fie faceti contracte individuale in nume personal.Daca nu nu doriti asta nu va obliga nimeni la aceste contracte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator firma pensionar - dari la stat otilia2009 otilia2009 Buna ziua, Va adresez o intrebare deoarece nu am primit absolut deloc un raspusn concret din partea autoritatiilor. Sunt adminitrator de societate ... (vezi toată discuția)
Venitul asociatilor dintr-un srl Mihail Preda Mihail Preda Buna seara Va rog sa imi spuneti cum pot asociatii unui SRL , doi asociati amandoi administratori,sa isi asigure un venit lunar, sub ce forma (salariu, ... (vezi toată discuția)
Obligativitate angajare asociat/administrator la firma proprie bocai bocai Sunt asociat si administrator al firmei proprii, cu activitate de comert cu amanuntul produse alimentare. Pot sa prestez activitatea de vanzator fara sa fiu ... (vezi toată discuția)