Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 230/2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 230/2008

buna, am si eu o intrebare la aceasta oug nr.230/2008
ce se intampla cu alesii locali respectiv primar, viceprimar avand in vedere ca ei ocupa functii de demnitate publica si nu sunt angajati nici pe lg. 53/2003 sau pe functie publica 188/1999?
la recunoasterea dr. salariale nu beneficiaza de spor de vechime chiar daca se constituie perioada in vechime in munca , nu are contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata, nu au obtinut postul prin concurs.
as avea o rugaminte daca pot obtine un raspuns concludent:ce va face : renunta la pensie sau la mandat avand in vedere ca este ales local si ca orice om a lucrat si are dreptul la o pensie. se are in vedere ca nu a iesit la pensie din administratie si pe vremea ... nu aveam privati...
multumesc
OUG nr.230/2008 nu se aplica alesilor locali, acesti se supun numai Legii privind Statutul aleşilor locali.
=D>multumesc elis asa am gandit si eu.colegii mei voiau sa "scape" de vice probabil. Atunci primarul de la iasi?
cu stima daaniela
Nici primarul de la Iasi nu intra sub incidenta OUG nr.230/2008 ;)
am inteles. ma refeream la declaratia care a dat-o ca isi da demisia incepand cu data de 21 ian din cauza OUG nr. 230/2008.situatie hilara in care un primar probabil nu s-a consultat cu juristii .multumesc. este un forum unde chiar primesti un raspuns. felicitari si un an mai bun.
Vă rog să-mi spuneţi, care e data limită la care se poate exprima opţiunea de suspendare a pensiei, respectiv de încetare a raporturilor de muncă? Termenul de 15 zile prevăzut în OUG 230/2008 se calculează conform art. 101 alin. 1 C. proc. civ, pe zile libere?