Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... plangere la cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

plangere la cedo

Buna ziua.Am avut un srl,la care am cesionat partile sociale in 2009,in 2010 srl a intrat in insolventa si am fost chemat si eu in proces.Prin sentinta data de tribunal am fost obligat sa platesc solitar cu noul asociat unic si administrator intreaga creanta.Am facut recurs la Curtea De Apel,unde a fost respins recursul.As vrea sa stiu daca mai vreo cale de atac in Romania sau singura varianta ar fi la cedo si ce proceduri ar trebui sa urmez ?Multumesc.
In tara mai exista posibilitatea de a exercita una dintre cele doi cai extraordinare de atac , contestatia in anulare si/sau revizuirea.
Aceastea se exercita in conditiile expres prevazute de art.317-328 C.proc.civ.

La CEDO va puteti adresa numai daca considerati ca sunteti victima unei incalcari din partea statului roman a unui drept fundamental prevazut in Conventia Europeana a Drepturilor Omului.
CEDO nu este o instanţă de apel împotriva instanţelor naţionale şi nu poate anula sau modifica deciziile lor.

Pentru plangere la CEDO vedeti si aceste discutii:
www.avocatnet.ro/content/for...
La contestatia in anulare sau revizuirea unde se face plangere
Contestatia in anulare si/sau revizuirea se depun la instanta a carei hotarare se ataca.
vreau sa deschid proces la cedo,dar cred ca numai pe stratul roman pot sa-l dau in judecata
Intr-adevar, plangerea se face impotriva Statului roman pentru incalcarea unuia dintre drepturile fundamentale prevazute in Conventia Europeana a Drepturilor Omului.