Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator SRL - reguli de procedura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator SRL - reguli de procedura

exista vreo interdictie care sa impiedice asociatul unic (persona juridica) sa dea niste reguli de procedura de urmat pentru administrator sau instructiuni in problemele majore si sa se inscrie acest lucru in actul constitutiv? care este articolul din legea 31/1990 care spune ca administratorul este investit cu puteri depline?
LSC nu impune ca administratorul sa fie numit cu puteri depline.
El poate avea puteri depline sau limitate. Daca va avea puteri limitate, se va mentiona in AC puterile acordate.
Este optiunea asociatului unic cu privire la conferirea limitelor de puteri administratorului societatii. Nimeni si nimic nu il poate obliga pe asociatul unic sa confere puteri depline administratorului. Este absolut obligatoriu ca in actul constitutiv sa fie prevazute puterile conferite de asociatul unic.