Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... straini-proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

straini-proprietate teren

O societate comerciala are luat credit de la o persoana juridica straina si a garantat cu un imobil(teren si constructii).Acum societatea nu-si poate plati datoria.
Poate societatea straina sa preia in proprietate imobilul in contul datoriei?
Depinde si ce scrie in contract, daca exista sau nu un pact comisoriu si de ce grad.
Intrebarea era daca pot persoanele juridice STRAINE (din elvetia) sa intre in proprietatea terenurilor si constructiilor?
Confundati persoana juridica straina cu cea fizica.Raspunsul il aveti deja.
Nu confund persoana juridica cu cea fizica.
Probabil am raspunsul in lege, dar nu dat de d-voasta.
V-a raspuns doamna avocat, spre deosebire de persoanele fizice straine, persoanele juridice straine pot (in sensul de "au posibilitatea legala") sa intre in proprietatea terenurilor si constructiilor detinute de dvs, mai departe depinde si de ce e scris in contract.
dcgdcgdcg, utilizator