Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire din tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire din tara cu copil minor

Buna ziua,

Daca am cusotide comuna pentru copilul minor impreuna cu fostul sot, am nevoie sa ii cer acordul scris ca sa pot iesi din tara cu copilul minor?

Daca da, trebuie sa specific tara si perioada?

Exista vre-o tara din Europa unde ma pot deplasa fara acordul lui?
Nu veti putea iesi din tara in nicio directie fara acordul tatalui dat in fata notarului. In acord se vor mentiona tara de destinatie, perioada.. notarul redacteaza acordul
multumesc pentru raspuns... e foarte clar ca nu imi va da niciodata acordul sa plec nicaieri, mi-a spus-o de nenumarate ori, pentru ca se foloseste de copil ca eu sa nu pot face nici o miscare. spuneti-mi va rog, daca stie cineva, UK nu este in spatiul Schengen... daca vom intra in Schengen stiu ca vom avea mobilitate libera in acest spatiu, cum ramane insa pe teritoriul UK, pentru ca pe mine ma intereseaza aceasta tara?

multumesc
deocamdata e in vigoare legea 248/2005 privind circulatia cetetenilor rom in strainatate care prevede la
ART. 30
(1) Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor
români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în
urmãtoarele cazuri:
a) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate însoţit de
ambii pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceştia;
b) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu
unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu
acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte
din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la
perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu
unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu
acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã
pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin
hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;

nu puteti iesi din tara fara acordul tatalui

(6) Organele politiei de frontiera vor permite iesirea din Romania a
minorilor insotiti numai daca se constata ca se respecta informatiile prevazute
la alin. (1) lit. b) si c) si la alin. (4), referitoare la insotitor, perioada
deplasarii si ruta care trebuie urmata, iar in situatiile prevazute la alin.
(3), daca se constata ca ruta aleasa pentru deplasare si momentul prezentarii la
iesirea din tara se justifica in raport cu destinatia, respectiv cu perioada ( daca aveti sa zicem acord sa mergeti in vacanta in Bulgaria, nu veti iesi cu minorul daca mergeti la vama la Nadlac )

Nu e cazul dvs sa aveti o hot de incredintare, dar puteti apela la instanta pt a suplini acordul tatalui daca doriti sa-i schimbati domiciliul copilului sau doar sa plecati in excursie.

(3) Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care existã neînţelegeri
între pãrinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre pãrinţi se aflã
în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevãzute la
art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai dupã soluţionarea neînţelegerilor de
cãtre instanţa de judecatã, în condiţiile legii.

Daca minorul nu are pasaport, aveti nevoie de acord sau de o hot a instantei si la depunerea cererii pt eliberarea unuia.

Nu stiu daca se va schimba ceva odata ce intram ( daca vom intra si cand) in spatiul schengen

c) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu
unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu
acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã
pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin
hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;

Practic, trebuie sa prezint Hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila in original?
Trebuie sa am la mine si o copie xeroxata legalizata de notar?
Multumesc anticipat.
Martonze, utilizator
multumesc pentru raspuns, deci va trebui sa il actionez in instanta daca nu is va da acordul. minorul are pasaport valabil deocamdata. ramane sa vedem daca apelul va schimba cumva sentinta, sa o pot folis pe aceasta in caz ca vreau sa ma deplasez cu minorul.
cum as putea motiva in apel acest lucru ca sa-l obtin in instanta?
pentru ca am motivat deja in procesul de divort ca tatal minorului nu ne-a scos niciodata din tara, a refuzat orice propunere de a pleca ca si familie in concediu in strainatate, ba mai mult este si sofer de cursa internationala si pleaca saptamanal in strainatate si nu ne-a luat nicioadata cu el. instanta nu a tinut cont de nimic si a dat castig de cauza intru totul paratului care a abandonat familia, a comis adulter si mai este si consumator de alcool. Toate acestea nu au insemnat nimic la acea instanta care cel mai probabil a fost corupta.