Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Anulare duplicat certificat de nastere obtinut ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Anulare duplicat certificat de nastere obtinut fraudulos

Am mai dezbatut aceasta problema in alt topic.
Functionara de la Primarie care tine registrul mi-a relatat telefonic ca nu este nici un impediment in a exista 2 certificate de nastere pentru acelasi minor.

Pentru ca in viitor sa nu am probleme, vreau sa anulez duplicatul.
Functionara de la Primarie sustine ca anularea se poate face doar prin instanta.

Ce ma sfatuiti sa fac?:
1. Sa fac o cerere la Primarie in vederea anularii si acestia sa ma refuze in scris?, urmand apoi instanta
sau
2. Sa cer in instanta anularea duplicatului?
In acest caz, puteti sa ma ajutati cu un model de cerere?
Multumesc.
Poate n-ar fi rau sa le scrieti celor de la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, sa le explicati situatia dvs. si sa atrageti atentia asupra usurintei cu care se elibereaza certificatele de nastere oricaruia dintre parinti in cazul in care acestia sunt divortati.
Mi se pare o cale mai simpla decat cea prin instanta.

Datele lor de contact le gasiti aici:
[ link extern ] /
Daca la data eliberarii certificatului de nastere ofiterul de stare civila nu avea cunostinta despre incredintarea copilului la dvs.,iar in cerere sotul dvs. nu face referire la acest lucru si a declarat certificatul ca fiind pierdut, ofiterul de stare civila este absolvit de vina. In schimb exsotul dvs. poate intra la declaratii mincinoase. Despre anularea unui certificat de stare civila prin instanta pe motivul ca exista 2 certificate inca nu am auzit, in schimb va puteti , cred eu, adresa politiei unde domiciliaza sotul dvs. si sa le relatati situatia iar sectoristul sa-i solicite exsotului sa va dea dvs. certificatul de nastere intrucat ii detine la dumnealui fara nici un drept deoarece minorul va este incredintat dvs. Daca prin minune reusiti acest lucru il duceti pe cel vechi la st.civ spre anulare si va folositi doar dvs. de cel nou.