Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot fi concediata daca am fost angajata in perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot fi concediata daca am fost angajata in perioada maternitatii?

Buna ziua.
As dori niste lamuriri si sfaturi legate de situatia mea. Am fost angajata la un hipermarchet de unde am ramas in concediu de maternitate. Dupa ce copilul a implinit 6 luni mi-am gasit loc de munca in vanzari de produse medicale veterinare. Eu am terminat medicina veterinara si am fost incadrata calificata pe postul de medic veterinar. Totusi, asa cum se procedeaza in vanzari, pe langa salariul de incadrare se primesc comisoane din vanzari. Sefii nu sunt multumiti de cate comenzi si contracte am incheiat. Ei pot sa ma concedieze din acest motiv, ca nu fac vanzari conform asteptarilor lor? Daca da, atunci eu pierd stimulentul pe care mi-l da statul (pentru ca am mers la lucru inainte sa implineasca copilul 1 an/2 ani). Mai pot sa-mi reiau maternitatea? Au ei acest drept sau exista o lege care sa ma protejeze? Va multumesc pentru ajutorul dat.
ART. 25 din OUG 111 DIN 2010
;;;;
;;;;;'
(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
;;;
;;;;;
vallihullea a scris:

Buna ziua.
. Totusi, asa cum se procedeaza in vanzari, pe langa salariul de incadrare se primesc comisoane din vanzari. Sefii nu sunt multumiti de cate comenzi si contracte am incheiat. Ei pot sa ma concedieze din acest motiv, ca nu fac vanzari conform asteptarilor lor? Daca da, atunci eu pierd stimulentul pe care mi-l da statul (pentru ca am mers la lucru inainte sa implineasca copilul 1 an/2 ani). Mai pot sa-mi reiau maternitatea? Au ei acest drept sau exista o lege care sa ma protejeze? Va multumesc pentru ajutorul dat.

1.Faptul de a nu realiza targetul lunar de vanzari ,poate constitui motiv de concediere pt.necorespundere profesionala,acest target fiind unul dintre criteriile de evaluare profesionala pt. angajatii din vanzari.

2.Avand insa in vedere situatia particulara in care va aflati,respectiv faptul ca sunteti in plata stimulentului de insertie,angajatorul nu va va putea concedia pe toata perioada cat primiti acest stimulent,respectiv pana ce copilul va implini varsta de 2 ani.(ART.25al(2)lit.b OUG111/2010)
Dar,atentie,doar daca ati beneficiat de ccc dupa 1 ianuarie 2011,adica atunci cand a inceput sa se aplice OUG111/2010 este valabila interdictia !