Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract agent marketing pensii private
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract agent marketing pensii private

O persoana fizica obtine venituri independente in baza unui contract de agent marketing pensii private.De la 1 iulie contributiile sociale ale acestor persoane trec in administrarea ANAF.La CAS cota este integrala,adica individuala 10,5% retinuta si virata de platitorul de venit si CAS angajator in procent de 20,8% .In cf cu art V OUG 125 cine si in ce cont plateste CAS angajator?
Aveti doar contractul de agent inregistrat la administratia financiara sau sunteti inregistrat ca pfa?
Numai contract de agent inregistrat cu 070 la administratia financiara.Problema e plata (in cont se plateste) .De ce nu se plateste in cont unic a BAS?