Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire pentru servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire pentru servitute

Solutia cazului meu consta in acordarea servitutii reclamantului si respingerea cererii mele conventionale de a mi se despagubi contravaloarea terenului ,mentionez ca suma ceruta de mine a fost la foarte mica diferenta fata de aprecierea expertului.Exista posibilitatea de fi refuzat la recurs ,cu toate ca noul cod civil precizeaza ca eu sa fiu despagubit?

Stimate domn,

Strict ca principiu, acordarea unei servituți implică o despăgubire.

Totuși, nu cunosc cum v-ați apărat dvs în cazul descris. De exemplu, ați efectuat o expertiză pentru evaluarea prejudiciului produs? Încercați, deci să probați acest prejudiciu, și să subliniați obligativitatea despăgubirilor pentru dezmembrământul de proprietate acordat.

Cu stimă.
Multumesc pentru raspunsul acordat,cred ca ar trebui sa fiu mai explicit in ceea ce priveste cazul meu.Totul a inceput atunci cind eu am cumparat o suprafata de teren intravilan,de fapt o fosta gospodarie,care continea casa,beci,curte si o gradina .Drumul care duce la aceast teren se termina practic in aceasta parcela,deci este un drum infundat sa zic asa,cu multi ani in urma ,nu as putea spune anume cati pt ca nu stiu ,oricum sunt multi,aceasta parcela a fost mult mai mare dar care s-a impartit in 3 parti[1,2,3],vreau sa precizez ca nu erau egale,cea pe care am cumparat-o eu fiind cea mai mare dar nu asta este relevant,ci anume faptul ca doar eu aveam acces direct la drum,celelalte fiind in spatele parcelei mele.Cei care au impartit parcelele erau rude si s-au inteles atunci sa treaca in felul urmator:cel de-al treilea pe parcela celui dea-l doilea si pe al celui dintai si sa iasa in drum,al doilea pe la primul si sa ajunga si el in drum.Dupa cum v-am spus asta s-a intamplat acum foarte multa vreme.Proprietarul de pe a doua parcela[un mostenitor],a vandut parcela lui dar el a trecut pe parcela dintai pt ca detinea act ca poate trece pe acolo ,deoarece asa s-au inteles rudele lui de mai inainte,a vandut terenul dar cind a vandut nu a trecut nimic in actul de vanzare cumparare al noului proprietar,ci pur si simplu a trecut vecinii care sunt imprejur si atit,iar dupa ce am cumparat eu prima parcela care are iesire la drum,m-a dat in judecata precum ca eu am construit un gard si ca nu i-am dat voie sa mai treaca,lucruri care nu sunt adevarate,pe linga acestea a precizat ca acolo a existat un drum si ca eu il detin in mod abuziv ceea ce nu este adevarat,de aceea am cerut expertiza .Expertul a verificat prima data la primarie daca exista o harta a terenului cu pricina si a vazut ca nu este nici un drum pe harta cadastrala detinuta de primarie ,aceeasi harta o am si eu ,terenul fiind intabulat,a venit expertul la fata locului a vazut ca nu este drum si ca terenul nu este imprejmuit asa cum spune vecinul,a vazut intradevar ca parcela vecinului nu are iesire si ca este teren infundat,a masurat terenurile,a facut schita cu servitutea pe care ar trebui sa-l aiba vecinul meu,i-a acordat 3 m latime si a incercat sa nu ma deranjeze prea tare cu toate ca nu prea are cum,poarta pe care o accesez eu va trebui sa o acceseze si vecinul,acesta este singurul impediment,ce am uitat sa va spun este faptul ca eu nu ma opun servitutii si inteleg ca trebuie sa-i acord servitute,am cicit atit vechiul cat si noul cod civil,dar acolo se precizeaza destul de clar ca trebuie sa fiu despagubit.Expertul s-a interesat cum se vind terenurile intravilane,a socotit cat valoreaza terenul pe care eu il voi pierde (225metri patrati) ,valoarea despagubirii pe care am cerut-o eu este un pic mai mare decit valoarea pe care a socotit-o expertul ,diferenta este de 300 de ron.Au avut loc infatisari cu martori,unul din partea mea si doi din partea reclamantului,cel de-aldoilea martor al meu nu a mai fost prezent din motive de sanatate ,iar cind am cerut sa fie audiat la o urmatoare infatisare mi s-a refuzat.
Solutia a fost data si tot ce stiu pana in momentul de fata este ca li s-a admis in parte cererea,respinge cererea reconventionala pe motive nefondate cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare (atat scrie online),am inteles ca trebuie sa primesc hotararea in termen de 30 de zile si dupa aceea sa fac recurs,cam acestea sunt faptele ,pentru alte nelamuriri si intrebari va stau la dispozitie,multumesc.
Cornel_SV a scris:

Expertul s-a interesat cum se vind terenurile intravilane,a socotit cat valoreaza terenul pe care eu il voi pierde (225metri patrati) ,valoarea despagubirii pe care am cerut-o eu este un pic mai mare decit valoarea pe care a socotit-o expertul ,diferenta este de 300 de ron.

Din ce inteleg dumneavoastra trebuie sa acordati drept de servitute de trecere. Nu e o situatie similara cu a vinde la valoarea pietei indicata de expert cei 225mp deoarece respectivul teren ramane in proprietatea dumneavoastra (chiar daca e grevat de o servitute).
Multumesc pt raspuns,vreau sa va intreb si eu la randul meu,daca aceasta servitute ramane in proprietatea mea,eu nu pot cultiva sau intrebuinta acesti 225 de metri si in cazul asta daca eu vreau sa-mi imprejmuiesc terenul ,va trebui sa cuprind si servitutea de trecere sau nu? Cat despre valoarea pietei am inteles ,dar nu trebuie sa fiu despagubit?si daca da cat anume din valoarea pietei?
Cornel_SV, utilizator
Cornel_SV a scris:

eu nu pot cultiva sau intrebuinta acesti 225 de metri

Puteti cultiva acei 225mp dar nu va sfatuiesc, esential e sa nu obstructionati trecerea vecinului spre proprietatea lui.

Cornel_SV a scris:
daca eu vreau sa-mi imprejmuiesc terenul ,va trebui sa cuprind si servitutea de trecere sau nu?

Puteti sa imprejmuiti tot terenul aflat in proprietatea dvs dar inmanati o cheie de la poarta si vecinului.

Cornel_SV a scris:

dar nu trebuie sa fiu despagubit?

Sigur ca da.