Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua,
As dori sa va intreb daca firma ma poate concedia in conditiile in care am cerut demisia pe mail iar ulterior m-am razgandit.
Va multumesc,
1. Daca se ia in calcul demisia trimisa de dvs pe mail , atunci aceasta nu mai poate fi revocata dupa ajungerea ei la cunoştinţa angajatorului, decat cu acordul expres sau tacit al angajatorului.

2. Daca nu se ia in calcul demisia trimisa de dvs pe mail , atunci angajatorul are posibilitatea sa decida concedierea dvs in conditiile prevazute de lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.
In conditiile in care eu nu am primit niciun raspuns concret (scris) din partea angajatorului, am posibilitatea de a revoca decizia? Atunci, de cand intra in vigoare demisia in conditiile in care nu exista niciun act semnat?
Angajatorul nu este obligat sa va dea niciun raspuns, intrucat demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.

Dvs trebuie sa luati legatura cu angatorul si sa vedeti daca aluat la cunostinta de demisia dvs si ce a decis referitor la termenul de preavi z.. daca nu a luat la cunostinta atunci va puteti exprima dorinta de revocare a acesteia.
Multumesc pentru raspuns.
Sa inteleg ca nu mai exista nicio cale legala de a intoarce decizia decat cu acorul angajatorului.
Exact revocarea demisiei nu se poate face decat cu acordul expres sau tacit al angajatorului.