Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demisie, revenire asupra demisiei?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demisie, revenire asupra demisiei?

Un functionar public face o cerere de incetare a raporturilor de munca(demisie), iar conducatorul institutiei respinge aceasta solicitare nefiind de acord. Ce se poate intampla in acest caz?
Si ce se poate intampla daca functionarul se poate razgandi intre timp, in sensul ca doreste sa ramana in continuare la locul de munca? Ce documente(solicitari) va trebui sa intocmeasca?
Demisia este un act unilateral de vointa al angajatului. Daca conducatorul institutiei aproba sau nu, nu are nici o legatura.
Daca se razgandeste, poate face o cerere in care sa solicite acest fapt, atata vreme cat nu s-a intocmit si inregistrat decizia de incetare a raporturilor de munca. Aici va fi nevoie de aprobarea conducatorului institutiei,
Demisia operează încetarea contractului de muncă, în mod unilateral, fără a fi necesară aprobarea acesteia de către angajator.
Salariatul nu poate revoca demisia, decât cu acordul expres sau tacit al angajatorului.