Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la demisie.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la demisie.

Un functionar public si-a dat demisia, la presiunea sefilor, datorita unui accident de circulatie.
Acesta a revenit asupra acestei demisii in aceiasi zi dupa 3 ore.
In ziua urmatoare seful unitatii/institutiei i-a aprobat demisia, desi nu trecusera 24 ore pentru a intra in vigoare.
Dupa Codul Muncii si Legea nr. 188/1999/ rep. ar fi protejate numai interesele angajatorului?
Intrebare: Este corecta decizia sefului respectiv, cu privire la aprobarea demisiei, desi functionarul public revenise asupra deciziei?
[ link extern ]
Nu se poate reveni asupra demisiei decat cu acordul angajatorului!B-)
Multumesc pentru ajutor. Totusi nu credeti ca dupa Codul Muncii si Legea nr. 188/1999/ rep. ar fi protejate numai interesele angajatorului?
Demisia este act unilateral al angajatului (in speta, functionar public), ea nu se aproba de catre superiorul ierarhic.

In schimb, superiorul poate sa nu fie de acord cu revenirea asupra demisiei, el este cel care emite (sau nu) un nou act administrativ.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Demisia este un act unilateral de vointa al salariatului prin care angajatorul i-a la cunostinta si intocmeste formele de incetare a CIM.
Daca angajatorul este de acord atunci se poate reveni aspupra acesteia.
Demisia poate fi revocată numai prin acordul părţilor. Acordul poate fi expres, caz în care el trebuie exprimat înainte de expirarea termenului de preaviz. Acordul poate fi însă şi tacit, rezultând de pildă din neîmpiedicarea salariatului de a-şi desfăşura în continuarea activitatea după depunerea demisiei.