Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... hartuire cu masini
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

hartuire cu masini

Buna ziua.Pe scurt o sa spun ce mi se intampla.De 2 luni sunt urmarita de niste masini pas cu pas.Imi cunosc adresa de domiciliu si programul de lucru ,ma asteapta la iesirea din bloc si ma urmaresc pas cu pas pana la serviciu,inapoi prin oras,pe scurt peste tot ,nu am nici o sansa sa scap de ei.Nu-mi spun nici o vorba dar fac chestia asta mereu.Uneori stau si noaptea sub geam.Am recunoscut printre urmaritori pe cineva care lucreaza in politie.Am facut sesizare la politie dar mi-au spus ca au dreptul la libera circulatie atat timp cat nu se iau de mine.Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac.As dori un sfat competent.
Buna seara,in primul rand vreau sa stii ca nu sant specialist in drept sau ceva,tu ai cerut niste idei,sfaturi.Din cate cunosc eu nicaieri pe planeta cei care iti fac asta nu sunt pedepsiti in vreun fel,asta fac si paparazi.Este bine totusi ca ai facut o sesizare,dar asta nu te face sa te simti in siguranta.In continuare iti poti nota informati,ca de pilda zile, ore,marca si nr masinii,descrieri ale persoanelor care te urmaresc si sa le aduci la cunostinta persoanelor apropiate,asta in cazul in care ti se intampla ceva doamne fereste.Insa daca vrei sa treci la contraatac poti angaja un detectiv pentru a afla cine si de ce iti face asta.Trebuie sa stii ca s-a dat o lege care sanctioneaza condusul agresiv,sicanarea in trafic,etc,nu stiu exact legea dar te poti interesa,oricum se poate face o astfel de sesizare si la 112,ar fii mai usor daca ar fi si cineva cu tine in masina.Multa bafta,si fara zile pe care le-ai descris tu
Multumesc mult pentru sfat.E binevenit in situatia in care ma aflu.Am citit noul cod penal si am gasit un paragraf in care se pedepseste hartuirea cu inchisoare de la 3 la 6 luni.