avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa terminarea CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa terminarea CCC

Buna ziua, as dori sa aflu raspuns la urmatoarea problema:
Am revenit la serviciu pe data de 21 mai 2012, dupa 2 ani de suspendare a CIM in favoarea Concediului pentru crestere copil. Dupa cate luni de la revenirea in munca am dreptul la concediu de odihna pentru anul 2012? Numarul de zile de concediu se determina proportional cu perioada cuprinsa intre 21 mai - 31 decembrie?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:06, 28 Iunie 2012
Aveti dreptul oricand la CO, zilele cuvenite calculandu-se pentru perioada 21.05-31.12.2012.
Depinde de relatia dvs cu angajatorul / seful direct.
Concediul se acorda proportional cu perioada lucrata (de la 21 mai la data cand il solicitati).
Acesta poate fi acrdat de angajator si in avans, adica daca dvs aveti dreptul la 3 zile, angajatorul totusi va poate acorda 5 zile.
In Codul Muncii nu este prevazuta o perioada anume de la angajare dupa care se poate solicita concediul de odihna.
va multumesc mult
dar daca a fost in concediu pre si post natal 126 zile si isi reia activitatea, cate zile de co are dreptul?
@ ELENA2009

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata .. dati mai multe detalii despre situatia care va intereseaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in invatamant mihaelastefan mihaelastefan Buna ziua. Lucrez in invatamant , si ma confrunt cu urmatoarea situatie: la 1 oct 2012, am ramas in concediu prenatal, pe 3 ian 2013, am dat nastrere unui ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna raluca77 raluca77 Lucrez in invatamant si am si eu o intrebare.La data de 7 mai 2012 intru in concediu prenatal si sunt curioasa sa stiu cum voi proceda in legatura cu zilele de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna in anul revenirii din cic liliann liliann Va rog sa ma lamuriti in leg cu acest aspect, am intrebat la res umane si mi-a spus ca nu am dreptul la CO pe 2009. Eu insa cred ca am, si iata si situatia mea ... (vezi toată discuția)