Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna dupa terminarea CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna dupa terminarea CCC

Buna ziua, as dori sa aflu raspuns la urmatoarea problema:
Am revenit la serviciu pe data de 21 mai 2012, dupa 2 ani de suspendare a CIM in favoarea Concediului pentru crestere copil. Dupa cate luni de la revenirea in munca am dreptul la concediu de odihna pentru anul 2012? Numarul de zile de concediu se determina proportional cu perioada cuprinsa intre 21 mai - 31 decembrie?
Va multumesc!
Aveti dreptul oricand la CO, zilele cuvenite calculandu-se pentru perioada 21.05-31.12.2012.
Depinde de relatia dvs cu angajatorul / seful direct.
Concediul se acorda proportional cu perioada lucrata (de la 21 mai la data cand il solicitati).
Acesta poate fi acrdat de angajator si in avans, adica daca dvs aveti dreptul la 3 zile, angajatorul totusi va poate acorda 5 zile.
In Codul Muncii nu este prevazuta o perioada anume de la angajare dupa care se poate solicita concediul de odihna.
va multumesc mult
dar daca a fost in concediu pre si post natal 126 zile si isi reia activitatea, cate zile de co are dreptul?
@ ELENA2009

CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata .. dati mai multe detalii despre situatia care va intereseaza.