Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediu de odihna in anul revenirii din CIC
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediu de odihna in anul revenirii din CIC

Va rog sa ma lamuriti in leg cu acest aspect, am intrebat la res umane si mi-a spus ca nu am dreptul la CO pe 2009. Eu insa cred ca am, si iata si situatia mea :
- in mai 2005 am efectuat integral CO pe 2005
-in iunie 2005 am nascut pe bb1
-am intrat in Concediu pre si postnatal pana in sept 2009, cand am intrat in CIC
-in aprilie 2007 an nascut bb2
-in 20 noiembrie 2008 am revenit la servici

VA rog sa ma lamuriti si pe mine, acum , in anul 2009 am dreptul la un anumit nr de zile de CO?? Nu toate cele 21, dar in fuinctie de cat am lucrat anul acesta, si tinand cont ca am revenit la serv inainte de implinirea celor 2 ani a bb2,banuiesc ca am dreptul la cateva zile de CO, nu?
Si va mai rog sa-mi spuneti si care ste actul normativ care reglementeaza situatiile de genul asta.

Va multumesc foarte mult

Lili
In cazul in care intreruperea activitatii a fost de 12 luni sau mai mare si s-a intins pe 2 sau mai multi ani calendaristici, ai dreptul la un singur concediu de odihna acordat in anul inceperii activitatii , in masura in care nu a fost efectuat in anul in care s-a ivit lipsa de la serviciu pentru concediu medical sau concediu fara plata - art.5 din HG 250/1992.
Articolul este in consens cu alte prevederi privind concediul de odihna in sensul ca, acesta se acorda PROPORTIONAL CU TIMPUL EFECTIV LUCRAT.
Daca in anul 2005 ai efectuat tot concediul - cu toate ca nu ai desfasurat activitate pe intregul an calendaristic - potrivit principiului enuntat mai sus - in anul reluarii activitatii nu mai ai dreptul la CO.
Multumesc pt raspuns.
Insa astazi m-am interesat si eu, si din discutiile cu cineva care lucreaza in domeniu al alfta ca :pe anul 2009 am dreptul la concediu de odihna cuvenit pe tot anul (21 de zile) din care scad numarul de zile de CO luate necuvenit in 2005 (7 zile).
Intrucat eu in sept 2005 am intrat in CIc, rezulta ca am luat CO necuvenit pentru perioaada sept-dec 2005, adica 7 zile.
Corect?
Nu este corect.
CO se acorda salaritilor pentru relaxare si refacerea capacitatii de munca si, prin urmare se calculeaza proportional cu timpul efectiv lucrat in anul calendaristic respectiv.
In cazul tau, pentru anul 2005 timpul efectiv lucrat este de la 1 ianuarie si pana la data la care ai intrat in concediu prenatal.

Sa presupunem ca nu ai beneficiat in anul 2005 decat de 7 zile de CO
Deci, daca ai intrat in concediu prenatal la 1 mai 2005 timpul efectiv lucrat este 01.01-01.05.2005 adica 4 luni.
ex. 21 zile Co cuvenit pt.un an / 12 luni * 4 luni = 7zile.

Rezulta ca, la realuarea activitatii in anul 2009 ai mai avea de efectuat diferenta, adica 21 zile CO pt.un an minus 8 zile efectuate in 2005 = 13 zile.

In consecinta daca in anul 2005 ai beneficiat de tot concediul, in anul 2009 nu mai ai dreptul la un al t concediu..
Sper ca exemplul pe care l-am dat sa te ajute sa intelegi de ce se acorda un singur concediu asa cum am precizat in raspunsul meu anterior.

Sigur nu bat campii, sunt consilier juridic si lucrez de 10 ani in domeniul RU.
Multumesc pt raspuns.

Insa :D

Eu am reluat activitatea in noiembrie 2008.

Parerea mea este ca pt anul 2009 am dreptul la un anumit nr de zile de concediu de odihna si consider ca tu gresesti.

Te rog foarte mult, daca ai timp, sa te mai uiti o data pe informatiile ref la mine :
-in mai 2005 am efectuat integral CO pe 2005
-in iunie 2005 am nascut pe bb1
-am intrat in Concediu pre si postnatal pana in sept 2005, cand am intrat in CIC1
-in aprilie 2007 an nascut bb2 si am fost in CIC2 pana in 19 noiembrie 2008
-in 20 noiembrie 2008 am revenit la servici

Asadar, pt anul 2009 eu consider ca am dreptul la Concediu de odihna 21 zile minus zilele luate necuvenit in anul 2005.

Si inca o intrebare : am fost in concediul postnatal (acela de 126 zile ) pana in sept 2005, data dupa care mi-a fost suspendat contractul individual de munca , ca urmare a intrarii in CIC1.
Avand in vedere acest lucru, acest concediu postnatal nu se considera ca un concediu medical si atunci eu am dreptul la concediu de odihna calculat pentru perioada 1 ian 2005 - sept 2005 (data intrarii in CIC) ??

Iti multumesc anticipat
Anul inceperii activitatii este 2008 si nu 2009 . Pentru anul 2009, aveti dreptul la CO aferent perioadei lucrate.