Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil pana la 1 an sau 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil pana la 1 an sau 2 ani

Buna ziua! As avea si eu 3 intrebari daca ma puteti ajuta, va rog: 1) daca optez pentru 1 an pt. CCC si vreau sa ma intorc la serviciu mai devreme si gasesc ca firma s-a inchis mai pot sa optez pt. ceva sau se pierde indemnizatia de crestere definitiv?; 2) daca ma intorc mai devreme de 1 an si lucrez cu 2 ore (norma partiala) indemnizatia va fi aceeasi pt. cresterea copilului si se mai acorda acei 500 lei de Stat? 3) daca optez pt. 1 an CCC si ma-ntorc mai devreme la serviciu, acei 500 lei dati de stat se primesc pana la implinirea de un an al copilului sau implinirea a 2 ani ? Va multumesc pt. lamuriri! Sa aveti o zi frumoasa!
1. Puteti reintra in CIC
2. Ce bine ar fi......... Nu este chiar asa de roz. Nu veti mai avea indemnizatia ci doar salariul si cei 500 lei;
3. Ii primiti pana in ziua cand se termina CIC.
1. - Mai intai va interesati daca firma s-a inchis si apoi reluati activitatea.
- Daca firma nu mai exista atunci puteti relua activitatea la alta firma si veti primi stimulentul de insertiede 500 lei lunar.

2. Daca reluati activitatea (chiar si cu 2 ore pe zi) va inceta plata indemnizatiei pentru CCC si veti primi stimulentul de insertie de 500 lei lunar.

3. Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti primi stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.