avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

am 55 de ani impliniti in luna mai a.c.,am lucrat din 1977; am lucrat in conditii deosebite si am reusit sa strang 28 de ani si 7 luni. In anul 2001 ,luna mai mi-am insotit sotul la un post considerat diplomatic in strainatate. Am facut un contract cu Casa de Pensii Bucuresti valabil din mai 2001 pana in ianuarie 2006. In luna august 2006 mi-am insotit sotul din nou in strainatate pe un post considerat nediplomatic. Mi-am incheiat din nou un contract cu Casa Pensii valabil pana in mai 2010. La intoarcere nu am mai gasit loc de munca. Intrebari-:pot sa ies la pensie cu anii de munca pe care ii am
- cu varsta pe care o am
- si conform legii diplomatilor in anii de "diplomatie" serviciul sotului a fost obligat sa-mi plateasca pensia "oficial"(pe langa ce mia-m platit eu?)
Multumesc, sper sa nu va dau bataie de cap.#-o
Simona

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - activitate in grupa i de munca Stancu_Vasilica Stancu_Vasilica Buna ziua sunt nascuta pe data de 30.03.1957. Am lucrat 23 de ani in grupa 1 (perioada 1975-1998) ,9 luni am stat in somaj . Din 15.03.2000 pana in ... (vezi toată discuția)
Buna seara. avem o angajata careia i se termina concediul de ... Askingme Askingme Buna seara. Avem o angajata careia i se termina concediul de crestere copil in Noiembrie. Insa de 1 an este plecata cu sotul si copii intr-o misiune ... (vezi toată discuția)
Grupa i de munca sau conditii speciale? gabi_cgb gabi_cgb Am lucrat in perioada mai 1977 - 01/04/2001 si inscrisa in cartea de munca ca fiind considerata in grupa I de munca, dupa aprilie 2001 ni a mai fost ... (vezi toată discuția)