Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

pasii legali ai angajatului, obligatiile si respectarea lor legala,sanctiuni in cazul nerespectari.
1. Salariatul inainteaza o cerere prin care aduce la cunostinta angajtorului ca doreste incetarea contractului de munca prin demisie si cu respectarea preavizului de … zile prevazut de legea mai sus mentionata.c.i.m.

2. La data primirii cererii angajatorul are posibilitatea de a pune rezolutia cu preavzi sau fara preaviz.

3. Daca este cu preaviz, contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz.

4. Daca este fara preaviz, contractul individual de munca inceteaza .la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

5. Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele. De exemplu, timpul de munca este cel prevazut in c.i.m.
Pe perioada de preaviz se poate lua concediu de odihna ,.. in caz contrar, CO neefectuat se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.