Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de inscriere in fals in procesul civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de inscriere in fals in procesul civil

Daca intr-un proces (civil ) partea adversa depune cerere de inscriere in fals pentru doua inscrisuri sub semnatura privata depuse ca probe principale si argumenteaza cu probe ,judecatorul este obligat sa trimita la parchet aceasta cererere si sa suspende judecata?
Conf art.183 Cpc - '' Daca partea care defaima inscrisul ca fals arata pe autorul falsului, instanta poate suspenda judecarea pricinii, inaintand inscrisul procurorului impreuna cu procesul-verbal ce se va incheia."

Cand nu este caz de judecata penala sau daca actiunea penala s-a stins sau s-a prescris, falsul se va cerceta de instanta civila, prin orice mijloace de dovada.

Prin urmare, judecatorul trimite cauza la parchet, dar nu este obligat sa suspende cauza. Depinde foarte mult de importanta acelui inscris si de aparenta lui de legalitate.