Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Actiuni, civila si penala
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Actiuni, civila si penala

O actiune civila in pretentii aflata pe rol se va suspenda daca exista si o plangere penala pe rol, pentru inselaciune, ce se refera la aceasi chestiune? Care ar fi baza legala? Exista vreo posibilitate ca cele doua actiuni sa se judece in acelasi timp, in paralel?
Sunt doua proceduri diferite. Chestiunea incidentala penala suspenda ceea civila daca aceasta este bazata (adica, daca reprezinta o chestiune prejudiciara) in scrisori sau alte elemente probatore -declaratie, raporturile, etc.-ce poate fi declarate falze intr-un proces penal. De pilda, art. 183 Cod procedura civila prevede: "Dacă partea care defaimă înscrisul ca fals arată pe autorul sau complicele falsului, instanţa poate suspenda judecata pricinii, înaintând înscrisul procurorului împreună cu procesul-verbal ce se va încheia."