avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incheiere de sedinta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Incheiere de sedinta

Stadiu: fond
Solutie: Amână pronunţarea asupra cererii de sesizare a Curţii Constituţionale.. Acordă termen pentru continuarea judecării cauzei la data de ...... Se atacă odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi,,,.

La ce se refera ca se ataca odata cu fondul ? la sesizare CCR ?
Legea de functionare a CCR e destul de clara in sensul ca se face recurs in 48 de ore si nu poate fi incadrata la incheieri preliminare.
In concluzie daca mai se mai amana pronuntarea odata trec 15 zile,
Declar apel impotriva incheierii inainte de pronuntare cu privire la sesizarea CCR sau astept pronuntarea.
Dezbaterile pe fond sint abia la inceput..

Cu stima




Cel mai recent răspuns: dumibog , utilizator 11:41, 4 Iulie 2012
Se amana pronuntarea asupra sesizarii Curtii Constitutionale.

Conform legii nu mai este obligatorie suspendarea dosarului pana la solutionarea exceptiei de neconstitutionalitate. Din acest motiv s-a acordat termen pt continuarea judecatii.

Nu aveti cum declara cale de atac inaintea pronuntarii. Calea de atac indicata este pt incheierea pronuntata, insa este gresita in raport de prevederile legii CCR.

Termenul de atac curge de la data pronuntarii pe sesizarea/nu a CCR.
Va multumesc. Citez din raspunsul dumneavoastra:

Calea de atac indicata este pt incheierea pronuntata, insa este gresita in raport de prevederile legii CCR.

Tocmai din acest motiv am intrebat si eu. Daca mai amana inca odata pronuntarea pe sesizarea CCR trec 15 zile de la prima incheiere si sa nu se spuna apoi de ce nu am atacat-o pe prima tinind cont ca este gresit formulata.

Procesul e civil si stiu ca nu se mai suspenda pt. sesizarea CCR.
Au amanat a doua oara pronuntarea pe sesizarea CCR.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exceptie de neconstitutionalitate aidu aidu Vreau sa ridic exceptie de neconstitutionalitate impotriva articolului din CPC care interzice ca incheierile premergatoare sa fie atacabile inaintea solutiei ... (vezi toată discuția)
Model de recurs impotriva incheierii prin care a fost respinsa exceptia de neconstitutionalitate dumibog dumibog trei zile am cautat pe net dar nu am gasit modelul din titlu. Poate cunoateti vreun link unde il pot gasi. (vezi toată discuția)
Recurs împotriva încheierii prin care s-a respins cererea de ... exco exco Recurs împotriva încheierii prin care s-a respins cererea de suspndare a judecării cauzei? Vreau să ştiu dacă este admisibil un astfel de recurs. ... (vezi toată discuția)