Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ordonanta presedintiala

va rog sa-mi spune-ti cum pot cere ORDONANTA PREZIDENTIALA
- mi s-a respins contestatia la executare si pot face recurs
- cum pot cere ordonanta prezidentiala pentru a nu fii executata silit pana la judecarea recursului, unde o depun, ce trebuie sa cuprinda, ce taxe se platesc la suma de 10.000lei
Conf art.581CPC instanta va putea sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice, pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere, pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara, precum si pt inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executari.

In situatia dvs nu va incadrati in situatiile in care sa solictati o masura prin intermediul ordonantei presedintiale.

Declarati recurs si solicitati prin acesta si suspendarea executarii silite.
Institutia ordonantei prezidentiala este o procedura aparte,speciala in temeiul careia, instanta de judecata poate dispune masuri vremelnice, in cazuri urgente, pentru:
pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere;
prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara;
inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executari.

Conditiile de admisibilitate a cererii de ordonanta presedintiala sunt urgenţa masurii solicitate,inlaturarea piedicilor in cazul unei executari
In speta dvs,aveti la indemana alte cai de atac cu acelasi efect
Admiterea cererii ,este la latitudinea instantei de judecata,in raport cu situatia si probele depuse in sustinerea actiunii