Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiunea

Daca sint singurul mostenitor mai trebuie facuta succesiunea ? Daca da unde trebuie sa merg eu sint din Bucuresti si mostenirea la Baia -Mare
Trebuie sa o faceti pentru ca bunurile sa treaca in patrimoniul dumneavoastra. Succesiunea se deschide in localitatea ultimului domiciliu al defunctului, deci inteleg ca la Baia Mare.
Va trebui sa solicitati de la Primaria Baia Mare anexa 24, sa pregatiti actele de proprietate, extrase CF, certificatul de deces au autorului, actele d-voastra de stare civila si cu toate acestea sa va prezentati la un notar din acea localitate pentru eliberarea certificatului de mostenitor.