avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Caini vagabonzi agresivi, intretinuti de lucratorii ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Caini vagabonzi agresivi, intretinuti de lucratorii punctului termic

Buna ziua,

Ma adresez pentru a solicita un sfat in urmatoarea problema: in fata punctului termic de langa blocul in care locuiesc se afla 2 caini vagabonzi, intretinuti de ani de zile de lucratorii de punctul respectiv, pe motiv ca "le da de veste cind sunt in schimbul de noapte sa se trezeasca in cazul unei inspectii". Problema este ca acesti caini sunt agresivi fata de trecatorii din zona, chiar si fata de proprietarii blocului. Pina acum am scris 2 scrisori recomandate catre ASPA din Bucuresti, cu rugamintea sa vina si sa ia acesti caini, insa fara nici un rezultat. Cu lucratorii punctului termic nu se poate rezolva nimic-m-am adresat in acest sens si administratorului de bloc.
Intrebarea mea este: pot sa depun plingere la politie impotriva acestor lucratori, care se incapatineaza sa tina cainii in ciuda faptului ca sunt agresivi, si ce sanse as avea de reusita?

Va multumesc anticipat,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:57, 2 Iulie 2012
In raport de aspectele precizate .politia nu se poate implica in vederea solutionarii diferendului pe care il detineti dvs cu lucratorii de la acel punct termic
Daca apreciati ca respectivele patrupede reprezinta un real pericol,aveti dreptul sa sesizati serviciul de specialitate din cadrul politiei locale,in temeiul legii animalelor
Nu omiteti aspectul esential ca patrupedele,constientizeaza si isi manifesta un comportament docil si neagresiv fata de persoanele care nu le provoaca care au grija de ele si pot manifesta forme de agresivitate fata de acele persoane care au comportament si care manifesta actiuni pe care caini le considera un pericol
De regula agresivitatea la caini poate fi simpla reactie de aparare a acestora fata de comportamentul de nemultumire ,de repulsie ,de neacceptare manifestat de oameni

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu aspa danionandrei danionandrei Buna ziua, as dori sa aflu informatii legislative si eventual sfaturi privind o problema cu o haita de caini agresivi din cartierul meul. Haita se afla pe un ... (vezi toată discuția)
Politisti comunitari abuzeaza de putere Manuilegal Manuilegal Buna ziua ! Politistii comunitarii ... oamenii care au iesit din grota si s-au trezit cu puterea legii in mana . problema mea incepe in felulu urmator . ... (vezi toată discuția)
Gunoiul la bloc alina_25 alina_25 O cunostiinta are ghena de gunoi populata de caini agresivi ,desi a facut nenumarate telefoane si demersuri catre primarie de domicliu degeaba ... (vezi toată discuția)