Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Intrebare referitoare la Pensia de urmas.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Intrebare referitoare la Pensia de urmas.

Buna ziua.Momentan sunt beneficiarul unei pensii de urmas dupa tatal meu.As dori sa intreb daca mai pot sa beneficiez de aceasta pensie in cazul in care la toamna voi aduce adeverinta de pe acelasi an(anul 2 facultate),in cazul in care nu acumulez creditele pentru a promova anul si raman stationar? Multumesc anticipat pentru raspuns !
Catavel, utilizator
1. Legea 263/2010 nu spune ca pierdeti pensia de urmas daca repetati un an de invatamant, dar o veti pierde daca impliniti varsta de 26 de ani chiar nu terminati facultatea.

2.Dvs. duceti la Casa de Pensii adeverinta ca urmati cursurie facultatii.
Multumesc pentru raspuns.Sper sa nu pierd pensia,ca am de gand sa continui studiile si daca nu acumulez creditele.