Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas militara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas militara

Buna! As dori sa stiu in conditiile in care eu implinesc 26 de ani anul acesta in decembrie, si acuma in octombrie incep anul 2 de master,mai beneficiez de pensie pana la varsa de 26 de ani? conform
,,Copiii au dreptul la pensie de urmas: b)daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;,''
Eu imi continui studiile si inca nu am impliniti 26 de ani. Si desemenea in afara de adeverinta ce acte mai trebuie sa trimit la M.A.P.N pt a beneficia de pensie? stiu ca in fiecare an scolar luam adeverinta de la unit de invatamant la care eram.. Va multumesc.
1. Plata pensiei de urmas inceteaza incepand cu luna urmatoare aceleia in care impliniti 26 de ani, chiar daca urmati cursurile unei forme de invatamant.

2. - Va este necesara numai adeverinta de la facultate si numarul de decizie de pensie.
- Pensia de urmas a fost numai suspendata pe perioada de cand nu ati mai frecventat cursurile unei forme de invatamant si pana la varsta de 26 de ani.

3. Acum nu faceti altceva decat sa solicitati reluarea in plata a pensiei de urmas.