Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil dupa divortul parintilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil dupa divortul parintilor

Actualul meu sot are un copil in varsta de 5 ani dintr-o casatorie anterioara;la 3 luni dupa nasterea copilului a urmat divortul si tatal a primit tutela iar pentru fosta sotie s-a dat hotararea de a reveni la numele de fata;pe scurt,ea nu si-a schimbat numele,a plecat intr-o tara straina unde dupa 2 ani a venit si sotul meu insotit de copil,m-a cunoscut pe mine,ne-am casatorit si avem un copil dar acest lucru a deranjat-o pe fosta sotie care a obtinut in aceasta tara o hotarare judecatoreasca de interdictie a parasirii acestei tari impreuna cu copilul.Intrebarea mea este daca vrem sa revenim in Romania,cu amandoi copii ce i se poate intampla sotului meu (daca va incalca aceasta hotarare).Multumesc mult
Incalcarea unei hotarari judecatoresti este in toate statele o infractiune pedepsita de Codul Penal.